Üretim ve hizmet sektörü ile günlük yaşantımızın vazgeçilmez parçası olan elektrik enerjisinin kesintisiz, güvenilir ve ekonomik olarak kullanılır olabilmesi için firmamız, uzman kadrosuyla danışmanlık ve proje hizmetleri vermektedir.

Endüstriyel tesisler, yenilenebilir enerji santralleri, yaşam merkezleri, eğitim kurumları, otel ve konutların komple elektrifikasyon projelerinin hazırlanması, danışmanlık ve süpervizörlük hizmetleri verilmesi ile proje yönetiminin sağlanması firmamızın faaliyetleri arasındadır.

KNC Elektrik, Türkiye’nin önde gelen elektrik taahhüt firmalarından biri olarak  çevreye ve iş sağlığı/güvenliği prensiblerine bağlı bir biçimde sizlere hizmet vermektedir.  Ülkemizin önde gelen projelerine attığımız imza ile elde ettiğimiz birikim ve tecrübe keşif, projelendirme, montaj, test vb süreçlerde daima yanınızdayız. Geçen yıllar içerisinde KNC Elektrik fabrika, konut, hastene, alışveriş merkezi, okul gibi birçok projeyi hayata geçirmiştir. Müşterilerimizin bizleri tercih etmedeki en önemi nedenlerden biri ise uzman ve tecrübeli kadromuzun yanında, teknolojiyi yakından takip etmemiz ve insan ve çevreye duyduğumuz saygıdır.

Elektrik Taahhüt ve Projelendirme Neden Titizlikle Yapılmalıdır?

Denetleyici ve düzenleyici kuruluşlar tarafından yönetmeliklere uygun olarak projelerin değerlendirilmesi titizlikle yapılmaktadır. Bu yönetmeliklere uygunluğu bir madde dahil bir olumsuzluk söz konusu olması halinde proje onaylanmamakta ve taahhüt işleri başlayamamaktadır. Bir projenin başlamaması firmalar için maddi bir kayıp olmakla beraber firma kimliği de proje firmasını tercih eden kişiler açısından olumsuz bir bakış açısı oluşacaktır. Elektrik projelendirme titizlikle yapılmalıdır ve yetkili mercilerden onay almalıdır. Bu sebeple firmamız bu titiz çalışmaya son derece önem vermektedir.

Ana başlıklarda aşağıdaki şirket komple veya bağımsız olarak elektrik taahhüt hizmetleri vermektedir:

Orta Gerilim Trafo Merkezleri
Enerji Nakil Hattı Tesisleri
Kuvvetli Akım Dağıtım Sistemleri
Harici ve Dâhili Aydınlatma Sistemleri
Güvenlik ve Yangın İhbar Sistemleri
Kartlı Geçiş ve Kontrol Sistemleri
Yıldırımdan Koruma ve Topraklama Sistemleri
Telefon, Data ve Yapısal Kablolama Sistemleri
Anahtar teslimi endüstriyel tesis otomasyon Sistemleri

Fabrikalardaki elektrikli makine veya sistemlerin tasarrufu ve verimli olarak kullanılmasının, bakımlarının maliyetlerinin en aza indirilmesi, öngörülmeyen kayıpların saptanması ve fizibilite çalıştırılması hizmetleri.

Elektrik tüketimindeki enerji kaybı ve aşırı yüklemelere sebebiyet veren unsurlar ile uygun seçilmeyen komponentlerin belirlenmesi ve bunların standart normlarla uygun hale getirilerek enerji kalitesinin verimini arttırma hizmetleri.

Endüstriyel tesislerdeki elektrikli uygulamalarda, sistemlerin profesyonel kişilerce ilgili uygunluktaki standartlar doğrultusunda devreye alma işlemlerinin yapılması.

Firmamız endüstriyel tesislerin ihtiyacı olan her türlü enerji dağıtım panolarının projelendirmesi ve imalatını yapmaktadır.

İndüktif ve kapasitik etkilerin sonucu ortaya çıkan voltaj ve akım arasında oluşan faz kaymasının sıfıra yakın olması için elektrik sistemlerinde kompanzasyonlar kullanılır. Kompanzasyon, tesisteki güç kat sayısını düzenlemek için gerekli olan ve kullanılan bir ölçü cihazıdır. Elektrik sisteminde yüklerin reaktif güçlere olan ihtiyaçları belirli tekniklerin kullanılması ile kompanzasyonlar sayesinde belirlenir. Bartek olarak kompanzasyon panosu ihtiyaçlarınızda her zaman yanınızdayız.

Kompanzasyon Panosu
Kompanzasyon, günümüzde elektrik şebekelerinde bulunan güçlerde sürekli olan artışın gözlenmesi için kullanılan bir alettir. Kompanzasyon sayesinde reaktif yükler gerekli seviyede tutulur ve elektriklerde herhangi bir sorunun oluşması önlenir. Kompanzasyon ile reaktif enerji tüketiciye en düşük seviyede sağlanır ve kapasitesi de bu sayede ayarlanmış olur. Kompanzasyon işlemlerinin tümünde kompanzasyon panosu kullanılır. Kompanzasyon panosu sayesinde tesisteki güç kat sayısı düzenlenir ve gerekli cihazlar ile ölçü aletleri de bu panonun içinde bulunur.

Kompanzasyon Nasıl Yapılır?
Kompanzasyon işleminin yapılması için sigorta, akım trafosu, şönt reaktör, kondansatör ya da reaktif röleye ihtiyaç vardır. Güç sayısını düzenlemek için reaktif güç bileşenleri küçülür ve böylece devre akım da aynı işi daha küçük bir akımla yapar. Bu işlemler olurken aktif akımda herhangi bir değişiklik olmaz. Kompanzasyondan önce fazla olan reaktif akım kompanzasyon sayesinde düşer ve devre akımı da küçülür. Elektrik sistemlerinde kullanılması önerilen kompanzasyon sistemleri elektrik gücünün dengelenmesi ve yeterli miktarda kullanılması için gereklidir. Elektrik sistemlerinde kullanılan reaktif güç üreticileri gerektiği kadar güç üretmeye devam eder.

Kompanzasyon Neden Yapılır?
Herhangi bir durumdan dolayı kompanzasyon yapılmaması halinde şebekelerde kayıplar oluşur ve iletim hatları ile kablolarda daha fazla akım oluşur. Bu nedenle büyük gerilim düşümleri de arka arkaya gerçekleşir. Enerji taşıma kapasitesi de düşer. Tesislerde ve işletmelerde reaktif güç harcandığı için güç katsayısı da düşer ve tesis nominal olan kapasitenin de altında çalışır. Daha sonra tesiste gerilim düşümü gerçekleşir ve kayıplar da artar. Düşük reaktif güç değerinin neden olduğu başlıca sorunlar arasında kablolarda ısınma, transformatörlerin ısınması ve reaktif cezalar yer alır. Tüketiciler kendileri kompanzasyon kurduklarında sabit kondansatör kullanmaları yeterli olur. Aynı zamanda kullanılan tüm kompanzasyonların da yönetmeliklere uygun olması gerekir.

Kompanzasyon Çeşitleri Nelerdir?

Kompanzasyon çeşitleri arasında bireysel kompanzasyon, grup kompanzasyon ve merkezi kompanzasyon çeşitleri vardır. Bunların dışında Şönt Rekatörlü Kompanzasyon, Statik Kontaktörlü Kompanzasyon, Sürücülü Kompanzasyon ve Orta Gerilim Referanslı Kompanzasyon yer alır. Bireysel kompanzasyonlarda reaktif olan güç kaynağı motor ya da lamba gibi alıcıyla paralel bir şekilde bağlıdır. Grup kompanasyonlarda aynı kontaktör ya da şalter ile devreye giren ve çıkan yük gruplarının kompanzasyonu için kullanılır.

Merkezi kompanzasyon ise devrede yer alan yüklere ve yükün cinsine göre kompanzasyonların gücünün ayarlandığı bir sistemdir. Kişilerin ya da kurumların kullanılacak yere göre en uygun çeşidi seçmeleri gerekir.

Şebekedeki harmonik üreten yüklerin bulunduğu tesislerde, elektriksel cihaz ve makinaların olumsuz etkilenmesini önleyici aktif ve pasif harmonik reaktörlerin kullanıldığı filtre panolarının yapılması.

Tesisin proses akış şeması ve makine parkuru ihtiyaçlarına uygun olarak insan müdahalesini minimum seviyede tutmayı amaçlayan her türlü otomatik kontrol panosunun tasarlanması, projelendirilmesi ve imalatının yapılması.

Tesisin proses akış şeması ve makine parkuru ihtiyaçlarına uygun olarak insan müdahalesini minimum seviyede tutmayı amaçlayan her türlü otomatik kontrol panosunun tasarlanması, projelendirilmesi ve imalatının yapılması.